• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
  • اِلخَميس ٢۰ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Thursday, August 22, 2019
کلیدواژه: 48770
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۵ مهر، ساعت 12:40
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۷/۵

                                                                                                                                  بخش اونکولوژی

بخش اونکولوژی  دارای 9 اتاق بیمار، اتاق دارو، اتاق تجهیزات، انبار، 2حمام، 5سرویس بهداشتی می باشد.اتاق بیماران : 3 اتاق چهارتخته و 3اتاق دو تخته و 1 اتاق ایزوله و 2 اتاق تک تخته می باشد.2 اتاق چهارتخته و 1اتاق دو تختهمخصوص بیماران جنرال و1اتاق چهارتخته 2اتاق دوتخته  2اتاق تک تخته واتاق ایزوله مربوط بهبیماران شیمی درمانی می باشد. در اتاق ایزوله با توجه به شرایط بیمارانی  که نیاز به مراقبت های خاص:PLT وWBCپایینونیاز به مدت زمان طولانی بستری دارند قرار میگیرد. اتاق های بیماران مجهز به یخچال، روشویی و تلویزیون وکاناپه وکمدبیمار می باشد. در بخش 20 تخت بیمار موجود است که بیماران عمومی، شیمی درمانی تحت درمان قرار می گیرند.


قوانین و مقررات بخش اونکولوژی
1. بیماران در بدو ورود به اتاق و تخت خود راهنمایی شده و فرم و مشخصات و راهنمایی‌های بخش را دریافت می کنند.ووسایل مورد نیاز به آنها تحویل داده می شود.
 آزمایشات درخواستی توسط شبکار گرفته شده ودرساعات معین شده به  آزمایشگاه بیمارستان ارسال می گردد.
  مشاوره های درخواست شده پس از اطلاع به آنکال  مربوطه اطلاع داده می شود
 اقداماتی مانند نوار قلب(در درمانگاه یا تزریقات) گرافی های لازم (رادیولوژی) بصورت سرپایی قبل از پذیرش بیمار انجام شود.
2. رضایت قبل از عمل در بیماران با سن قانونی و داشتن سالم عقل از خود بیمار و در غیر این صورت از پدر و مادر و یا از اقوام درجه یک بیمار اخذ خواهد شد. رضایت قطع عضو هم بسته به نوع عمل از بیمار و همراهان قبل از عمل اخذ می شود.
3. همه بیماران در زمان پذیرش دارای فرم چک علائم حیاتی، چک سرم، چک جذب و دفع مایعات در صورت لزوم فرم چارت لوازم مصرفی خواهند شد که بر بالین بیمار قرار می گیرد و توسط پرستار مربوطه در هر شیفت به صورت جداگانه تکمیل خواهد شد.
4. جهت بیماران کاردکس تهیه می شود و دستورات دارویی بیماران و پیگیری های لازم و آزمایشات و مشاوره های لازم و گرافی های درخواست شده در آن قید می شود.
5. کارت دارویی هر بیمار مطابق با کاردکس توسط پرستار نوشته می شود و در هر شیفت قبل از دادن دارو کارت ها با کاردکس مطابقت داده شده و تغییرات اصلاح خواهد شد.
6. بیماران شب قبل از عمل از نیمه شب NPO شده و گان پوشیده و محل عمل شیو شده و جواهرات و دندان مصنوعی را خارج کرده و آماده عمل می شوند.
7. لیست اعمال جراحی (اسکجول) تا قبل از ساعت 24 در چهار نسخه (جهت دفتر پرستاری، آزمایشگاه، اتاق عمل و یک نسخه جهت بخش) با مشخصات کامل بیمار (نوع عمل، شماره پرونده، سن بیمار، نوع عمل) توسط مسوول شیفت شب نوشته شده و ارسال می شود.
8. در صورت نیاز با کراس مچ یا رزرو خون برای صبح عمل در برگه اسکجول جلوی نام بیمار درخواست مورد نظر با تعداد مورد نیاز قید خواهد شد.
9. در شیفت صبح تقسیم کار به صورت Case Method می باشد و کلیه بیماران بین پرسنل شیفت تقسیم می شوند و اقدامات درمانی بیماران به عهده پرسنل مشخص شده می باشد و یک نفر به عنوان مسوول شیفت بوده جهت نظارت و پیگیری و جمع بندی گزارش پرستاری را به عهده می گیرد.
10. در شیفت عصر و شب یک نفر به عنوان سرشیفت(اینچارج) توسط سرپرستار تعیین می‌شود.
11. سرشیفت(اینچارج) وظایفی مانند چک ترالی اورژانس، پیگیری های بخش و بیماران، نظارت در بخش، چک علائم حیاتی بیماران، نظارت بر کار خدمات و ... دارد.
12.  وظایفی مانند چک سرم بیماران، دادن دارو، چک وسایل بخش، آماده کردن بیماران قبل از عمل و ... بین پرسنل دیگر توسط سرپرستار یا اینچارج  تقسیم می شود.
13. نمونه های پاتولوژی بیماران در روزهای غیر تعطیل با برگه های پاتولوژی که توسط پزشک بیمار نوشته و مهر شده است و به همراه نمونه بیمار در ساعت 10:00 تا 12:00 به آزمایشگاه ارسال می شود و در دفتر پرستاری تحویل نمونه توسط همراه بیمار امضا می شود.
14. در شیفت صبح داروها، تجهیزات و لوازم مصرفی بیماران توسط منشی بخش به صورت کامپیوتری ثبت و از داروخانه دریافت می شود.
15. آزمایشات بیماران به صورت کامپیوتری ثبت و نمونه های خون بیماران در ساعات مشخص شده به آزمایشگاه ارسال خواهند شد. ارسال نمونه های اورژانسی محدودیت زمانی ندارد و در هر زمانی در صورت نیاز ارسال خواهد شد.
16. بیماران جهت پانسمان به اتاق پانسمان راهنمایی شده و پانسمان می شوند. بیمارانی که محدودیت حرکتی دارند وسایل پانسمان توسط سینی یا ترالی پانسمان بر بالین بیمار منتقل شده و با حفظ حریم خصوصی بیمار در تخت بیمار انجام خواهد شد.
17. ویزیت پزشکان در شیفت صبح در محدوده زمانی 8:00 تا 12:00 انجام شده و در صورت عدم مراجعه پزشک جهت ویزیت بیمار در شیفت عصر و شب پیگیری خواهد شد.
18. پیگیری های بیماران در شیفت صبح انجام می شود.
19. در روزهای تعطیل بخش منشی ندارد و دارو و تجهیزات بیماران توسط پرسنل به صورت کامپیوتری ثبت می شود و پس از هماهنگی با داروخانه دریافت خواهد شد.
20. جهت ترخیص بیمار فرم ترخیص که به صورت دو نسخه در پرونده بیمار موجود می‌باشد توسط پرستار تکمیل خواهد شد و یک نسخه به بیمار تحویل داده می شود.

 

باتشکر

بیمارستان سلمان فارسی

بخش اونکولوژی

 

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha