• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
  • اِلخَميس ٢۰ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Thursday, August 22, 2019
کلیدواژه: 43749
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ سه شنبه ۲۰ تير، ساعت 12:09
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۲۲

5اس یا نظام آراستگی محیط کار

برنامه استقرار نظام5S در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر

نظم  ترتیب و ایمنی از مهمترین پارامترهای دستیابی به موفقیت در سازمان هاست. نقش نظم و ترتیب به گونه ای است که در تمامی مدل ها و استاندارهای مدیریتی و تعالی سازمانی، مد نظر قرار گفته است. بدین منظور با توجه به منافع ایجاد انضباط و نظم، سازمان های سرآمد، اقدامات جدی و موثری در این رابطه به انجام رسانده اند.

در این راستا مدل های مختلفی در خصوص ساماندهی محیط توسط سازمان ها بکار گرفته شده است ولی نظم و ترتیب نهفته در فرهنگ ژاپنی ها، باعث ایجاد و توسعه مدلی برایپاکسازی، انضباط، نظافت، نگهداری و فرهنگ سازی در یک سازمان شده است. این مورد، بعنوان یک مدل آراستگی، 5S نامگذاری شده است.

این روش در ایجاد محیطی سازمان یافته، مرتب و پاکیزه،استاندارد و سامان یافته تاکید دارد. در عین حال باتوجه به تاکید این تکنیک بر مفاهیم بسیار ساده و ابتدایی، درک آن بسیار آسان است ولی برای اجرای موثر همکاری و مشارکت آحاد کارکنان را می طلبد.

نظام آراستگی ضمن آموزش اصول ابتدایی کیفیت گرایی، سازمان ها را در دستیابی به بهره وری بالاتر یاری می رساندکه این مهم از طریق اجرای نظام مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) تحقق می یابد و برای اجرای این نظام نیز باید بستر فرهنگی لازم و مناسب را ایجاد نمود که اولین اقدام آن اجرای اصول 5S می باشد.

لذا تیم مدیریتی بیمارستان بمنظور بستر سازی جهت استقرار نظام های مدیریتی و بدون هیچ الزامی سازمانی قصد استقرار نظام 5S را دارد.

   گامهای عملی پیاده سازی سیستم 5Sدر بیمارستان

*      انتخاب اعضای تیم از بین افراد منضبط، علاقمند و صاحب نفوذ واحدها و بخش های مختلف سازمان

*      آموزش اصول 5S به اعضای تیم (در مراحل بعد این آموزش باید به وسیله اعضاء به سایرین منتقل شود)

*      تهیه طرح عملیات (Actionplan) برای اجرای ساماندهی محیط کار سازمان

*      بررسی کلی و مشخص کردن نابسامانی های سازمان

*      تقسیم کار بین اعضاء

*      برنامه ریزی و تهیه طرح عملیات

*      تکمیل طرح عملیات کلی و تهیه برنامه زمان بندی

*      پیاده سازی و اجرای گام های  1-ساماندهی( جدا سازی ضروری و غیر ضروری) 2- نظم و ترتیب ( تعیین محل وسایل) 3- پاکیزه سازی

*      انجام ممیزی داخلی و خود ارزیابی

*      تعیین اقدامات اصلاحی

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha